Irydodiagnostyka – jak wygląda badanie

Irydolog
Badanie irydologiczne zwane inaczej irydodiagnostyką lub irydodiagnozą, jest nieinwazyjnym i zupełnie bezbolesnym badaniem stanu zdrowia. Przedmiotem badania jest tęczówka oka.

Do przeprowadzenia badania lekarz irydolog używa specjalistycznego sprzętu okulistycznego, tzw. lampy szczelinowej. Za jej pomocą obserwuje powierzchnię tęczówki w kilkudziesięciokrotnym powiększeniu i różnym oświetleniu. A po dołączeniu aparatu fotograficznego może zrobić dokładne zdjęcia zaobserwowanych zmian. Równie dobrze zamiast lampy szczelinowej może być wykorzystana lupa o powiększeniu 2-10 razy i oświetlenie o odpowiednim natężeniu.

Na początku wizyty irydolog stara się zebrać jak najwięcej informacji na temat naszego trybu życia, przebytych chorób, chorób naszych bliskich (choroby genetyczne w rodzinie) oraz szczegółowy opis naszych dolegliwości. Następnie zapoznaje się z topografią tęczówki i porównuje ją z mapami irydologicznymi. Czyli diagramami przedstawiającymi powierzchnię tęczówki z podziałem na pola projekcji poszczególnych układów i narządów wewnętrznych. W skrócie można powiedzieć, że dzięki tym mapom wiadomo w jakim miejscu na powierzchni tęczówki pozostawia swój ślad określona choroba, schorzenie czy dolegliwość.

Po dokonanej diagnozie irydolog może przepisać odpowiednie mieszanki ziołowe, suplementy diety oraz wydać zalecenia do dalszego postępowania.

Badania nie powinno przeprowadzać się u dzieci poniżej 4-go roku życia, gdyż ich tęczówki nie są jeszcze w pełni wykształcone. Również nie należy badać ludzi po operacji oczu.